سیلور تک

تبلیغات

خبرنامه

FAQ

Do you need help? Go to see our FAQ section.

عقیق (Agate)

عقیق در رنگهای قرمز، زرد، خاکستری مایل به آبی و سفید یافت می شود. همچنین سنگ هایی وجود دارد که به سبب شباهت ساختاری و فیزیکی در تجارت، ان ها را جزء خانواده عقیق محسوب می کنند، مانند عقیق سلیمانی یا چشمی( باباقوری)، شجری، عقیق خزه ای.

گاهی از اوقات، سنگ عقیق را به دلیل کم رنگی و زیبایی بیشتر رنگ آمیزی میکنند. برای این کار ابتدا عقیق را در اسید یا تیزاب گرم می شویند و بعد از تراش نهایی آن را رنگ کرده و جلا می دهند.

برای قرمز رنگ کردن آن، عقیق را در داخل محلولی از نیترات آهن قرار داده و حرارت می دهند که با تغییر در غلظت محلول و درجه حرارت میتوان انواع رنگهای قرمز را حاصل نمود.

البته عقیق های زرد رنگ را بدون استفاده از مواد رنگ زا و فقط به وسیله حرارت دادن به رنگ قرمز تبدیل می کنند.

همچنین برای زر رنگ کردن آن، عقیق را ابتدا در اسید هیدروکلریک قرار داده و پس از اشباع به آرامی حرارت می دهند.

برای سبز کردن آن نیز عقیق را در محلول نمک کرم یا محلول نیترات نیکل اشباع کرده و حرارت می دهند.

جالب است بدانید که سنگ عقیق به علت مقاومت در برابر مواد شیمیایی، در صنعت نیز کاربرد دارد.

خواص و فواید

از دیرباز، قبایل و ملل کهن جهان، عقیق را سنگ مقدسی می دانسته اند و آن را از خود دور نمی کرده ان، عقیق سنگی است که آنرا حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها می شمارند، و برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است.

عقیق برای جلوگیری از خونریزی شدید، بویژه برای زنان، بسیار فایده دارد. همچنین برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آنها مفید است. عقیق انرژی فراوان دارد و علاوه بر زدودن انرژیهای منفی از محیط، سبب پاک سازی هاله از انرژیهای منفی میشود، همچنین عقیق، برای تعالی روح و شادابی و آرامش آن و برطرف شدن غم و ناراحتیهای روی بسیار موثر است.

 

خواص و فواید سنگ ها از نظر پیشوایان دین

سنگ عقیق

سنگ عقیق در کشورهایی همچون یمن، هندوستان، ایران، چین، در رنگهای گوناگون قرمز، زرد، و سفید یافت میشود. اما فضائل و فواید گفته شده درباره کدام نوع از عقیق است؟ و آیا این فواید درباره تما عقیق ها صحّت دارد و یا فقط مخصوص عقیق یمانی است؟

 • ابن شهر آشوب نقل میکند که: روزی جبرئیل بر پیامبر(ص) نازل شد و گفت: " یا رسول الله! پروردگارم بر تو سلام و درود می فرستد و می فرماید انگشترت را در دست راست کن و نگین آنرا هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آنرا عقیق قرار دهد." پیامبر پیام جبرئیل را به امیر مؤمنان علی(ع) رسانیدند. حضرت علی (ع) عرضه داشت: " یا رسول الله عقیق چیست؟" رسول خدا (ص) فرمود: " عقیق کوهیدر کشور یمن است."
 • روزی امیر مؤمنان علی (ع) ار کنار جسد کشته ای می گذشتند که انگشتری با نگین عقیق در دست داشت. در این حال حضرت فرمود: " انگشترش را برای من بیاورید!" ، همراهان حضرت اگشتر آن مرد مقتول را از دستش درآوردند و به حضرت دادند. امیر مؤمنان نگاهی به آن انگشتر کرد وفرمود: "برای چه از صاحبت که تو را در دست داشت محافظت نکردی( و مانع کشته شدنش نشدی)؟" پس انگشتر به صدا ردآمد و گفت: یا علی من عقیق یمانی نیستم." کنایه از اینکه خاصیت حفظ از حوادث و بلایا ویژۀ عقیق یمانی است.

با توجه به دو حدیثی که ذکر گردید و دیگر قراین باید گفت که خواص یاد شده برای عقیق، ویژۀ عقیق یمانی بخصوص عقیق یمانی سرخ است. البته نمیتوان گفت که عقیق دیگر مناطق چون ایرانی و هندی و چینی و ... هیچ خاصیتی ندارد، بلکه همۀ این خواص بطور کامل در آنها نیست؛ چرا که بنابر روایات، بعضی از امامان (ع) عقیق روم در دست داشته اند و اگر عقیق رومی هیچ فضیلتی نداشته، آن بزرگواران در دست نمی کرده اند.

گفتنی است که معدن عقیق کشور یمن در منطقه جنوبی شهر صنعان میباشد.

 

فضائل سنگ عقیق

1)     نخستین سنگ ایمان آورنده به خدا، پیامبر و ائمه (ع)

سلمان فارسی روایت میکند که روزی پیامبراکرم (ص) به امیر مؤمنان (ع) فرمود: "یاعلی، انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی!"

حضرت عرضه داشت: "یا رسول الله، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟"

پیامبر (ص) فرمود: "آنها جبرئیل و میکائیل اند."

باز حضرت پرسیدند: "چه انگشتری در دست کنم؟"

پیامبر (ص) فرمود: "عقیق قرمز، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت."

2)   با ایمان ترین سنگ در میان سنگ ها

امام صادق (ع) فرمود: "دوست دارم که هر مؤمنی از شیعیان ما پنج انگشتر را در دست داشته باشد. یکی از آنها عق است؛ زیرا عقیق با ایمان ترین و مؤمن ترین سنگ به خدا و به ما اهل بیت در میان سنگهاست."

3)   اول کوه شهادت دهنده به ولایت امیرمؤمنان(ع)

امام رضا  (ع) ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود: "خداوند ولایت امیرمؤمنان (ع) را بر ساکنان طبقات هفت گانه آسمان عرضه کرد. پس اول کسانی که به ولایت امیرمؤمنان (ع) ایمان آوردند، ساکنان طبقۀ هفتم آسمان بودند. خداوند ( بعلت این عمل آنان) آسمان هفتم را به عرش خودش آراست و عرش خود را در آسمان هفتم قرار داد. پس از آن، ساکنان طبقۀ چهارم به ولایت امیرمؤمنان (ع) اقرار کردند. خداوند آسمان چهارم راهم به بیت المعمور آراست و بیت المعمور را در آنجا قرار داد.سپس ساکنان آسمان دنیا به امامت امیرمؤمنان اقرار کردند و ایمان آوردند خداوند آسمان دنیا را نیز به ستارگان مزین کرد و بعد طبقات دیگر آسمانها ایمان آوردند. سپس ولایت امیرمؤمنان را بر زمین (هفت طبقه زمین) عرضه کرد. اول جایی که به ولایت امیرمؤمنان اقرار نمود سرزمین مکه بود. پس خداوند آنرا به وجود کعبه آراست. سپس سرزمین مدینه ایمان آورد. پس آن سرزمین را به وجود پیامبر (ص) آراست. سپس سرزمین کوفه به ولایت امیرمؤمنان (ع) اقرار کرد. خداوند آنرا نیز به وجود امیرمؤمنان (ع) آراست. سپس خداوند ولایت امیرمؤمنان را بر کوهها عرضه کرد. پس اولین کوههایی که به ولایت امیرمؤمنان (ع) شهادت دادند سه کوه عقیق، فیروزه و یاقوت بودند.

4)   تسبیح سنگ و استغفار برای دوستان محمد و آل محمد

بشیر خدمت امام صادق (ع) عرض کرد "فدایت شوم، چه نگینی بر روی انگشترم قرار دهم؟" حضرت فرمود: "ای بشیر! چرا از استفادۀ عقیق قرمز و عقیق زرد و عقیق سفید غافلی؟ پس همانا این سه عقسق، سه کوهی هستند در بهشت که کوه عقیق قرمز بر خانه پیامبر (ص) در بهشت و کوه عقیق زرد بر خانۀ فاطمه زهرا (ع) در بهشت و کوه عقیق سفید نیز بر خانه امیرمؤمنان (ع) در بهشت سایه افکنده است و همۀ این خانه ها یکی است. همانا این سه کوه، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید میگویند و برای دوستان و محبان آل محمد (ص) استغفار میکنند."

5)   تکلم خداوند با حضرت موسی (ع)

امام صادق (ع) فرموده اند: "انگشتر عقیق در دست کنید. همانا خداوند با پیامبرش، موسی (ع) بر روی کوه عقیق سخن گفت و موسی بر این کوه به مقام کلیم اللهی رسید."

6)    معراج پیامبر (ع)

پیامبر اکرم (ص) میفرماید: "در شب معراج که به آسمانها سفر کردم (به عرش رفتم) به مرتبه ای رسیدم که نزدیکتر از آن، به مقام ربویت، تصورپذیر نیست. پس خداوند در آنجا با من بین دو کوه عقیق سخن گفت."

با نگاه به این دو حدیث، که خداوند بر روی کوه عق با حضرت موسی (ع) و بین دو کوه عقیق با پیامبرش حضرت محمد (ص) سخن گفت، عنایت خداوند به سنگ عقیق معلوم میشود. و این بدان جهت است که اول سنگی بوده که به یگانگی خدا و نبوت پیامبر (ص) و ولایت امیرمؤمنان (ع) شهادت داده است.

 

حکایت و آدابی مربوط به سنگ عقیق

 1. 1.    صدقه امیرمؤمنان (ع) به مرد فقیر در حال نماز

در کتب تاریخ نقل شده است که وقتی مرد فقیری وارد مسجد شد و از اصحاب درخوایت کمک کرد و کسی جز امیرمؤمنان (ع) که در حال نماز بود، به او کمک نکرد و آیه ولایت: <انما و لیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة و یوتون الزکاة و هم راکعون> نازل شد، آن انگشتری که امیرمؤمنان (ع) به مرد فقیر داد، عقیق قرمز یمانی بوده است.

 1. 2.    آداب استخاره

در کتاب مصباح درباره آداب و مستحبّات عمل استخاره آمده است که استخاره کننده، انگشتر عقیق در دست راست کند، در حالی که روی آن نوشته شده باشد: "محمد و علی" و سپس با دست راست قبضه ای بگیرد.

 1. 3.     آداب خوردن تربت امام حسین (ع)

در کتاب بحارالانوار برای خوردن تربت امام حسین (ع) و شفا طلبی از آن آدابی ذکر شده است، از جمله آنکه: هرگاه خواستی مقداری از تربت امام حسین (ع) را برداری و استفاده کنی، انگشتری نقره در دست کن که نگین آن عقیق باشد و بر روی آن نوشته شده باشد: "ما شاء الله لا قوّة الّا بالله استغفرلله".

 1. 4.    دفن میت

سیره و روش بسیاری از بزرگان و علما، این چنین بوده که بر روی نگین عقیقی، اسم جلاله خداوند و اسماء چهارده معصوم را حک کرده و وصیت میکردند که بعد مرگ آنها، در هنگام دفنشان، این نگین را در دهان آنها بگذارند. این عمل یکی از مستحباتی است که بسیار سفارش شده است.

 

فواید سنگ عقیق

1-   از بین بردن فقر

 • امام رضا (ع) دربارۀ یکی از خواص عقیق میفرماید: "(دست کردن انگشتر) عقیق، فقر را از بین میبرد و دست کردن آن نفاق را نیز نابود میکند."
 • امام صادق (ع) در حدیثی طولانی در خواص سنگ عقیق فرمود: " خیلی عجیب است که شخصی در دستش انگشتر عقیق باشد و درهم و دینار (پول) نداشته باشد."
 • امام رضا (ع) میفرمایند: "کسی که انگشتری با نگین عقیق در دست کند، فقیر نمیشود."

2-   وسعت بخشیدن به رزق و بی نیاز کردن از مردم

بشیر از امام باقر (ع) پرسید چه نوع نگینی را روی انگشترم قرار دهم؟ حضرت فرمود: "ای بشیر! چرا از عقیق قرمز و زرد و عقیق سفید غافلی؟ همانا این سه، کوههایی هستند دربهشت... تا آنجا که فرمود: هر کس یکی از انواع عقیق را در دست کند و شیعه ما اهل بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمیبیند و بی نیاز ز مردم میگردد."

3-   افزودن بر ثواب نماز

امیرمؤمنان (ع) میفرماید: "کسی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز با آن بخواند، ثواب آن دو رکعت، برابر با هزار رکعت نمازی است که بدون انگشتر عقیق بخواند."

4-   دور داشتن از قطع دست و خونریزی شدید

روزی اعمش از اصحاب امام صادق (ع) به همراه حضرت در کنار قصر منصور دوانیقی ایستاده بودند که ناگهان مردی تازیانه خورده از خانه بیرون آمد. پس حضرت فرمود: "ای اعمش نگاه کن و ببین انگشتر این مرد چیست؟" اعمش پیش رفته و خوب نگریست و گفت: یابن رسول الله، نگین انگشتر او عقیق نبود.

حضرت فرمود: "ای اعمش! بدان اگر نگین انگشترش عقیق بود تازیانه نمیخورد. اعمش گفت: یابن رسول الله از خواص انگشتر عقیق بیشتر برایم بگویید. حضرت فرمود: دست کردن انگشتر عقیق، از قطع دست محافظت میکند." گفت دیگر چه خواصی دارد؟ حضرت فرمود "از خونریزی شدید نیز جلوگیری میکند."

5-   تسریع در اجابت دعا و برآوردن حوائج

 • امام صادق (ع) در حدیثی در ادامه بیان فواید انگشتر عقیق میفرماید: "خداوند دوست دارد دستی که برای دعا کردن به درگاهش بلند میشود، با انگشتر عقیق باشد."
 • امیرمؤمنان (ع) فرمود: "هیچ دستی نزد خداوند در هنگام دعا محبوب تر از دستی نیست که در آن انگشتر عقیق باشد."
 • امام سجاد (ع) میفرماید: پیامبر اکرم (ص) فرمود: "هرکس انگشتر عقیق در دست کند (و دعا کند) خداوند حوایجش را برآورده می سازد."

6-   مانع شکنجه و تازیانه از روی ظلم


خانهخانه

سبد خرید  

(خالی)

محصولات جدید

فعلا محصول جدیدی وجود ندارد

پرفروشترینها

هم اکنون هیچ محصول پرفروشی وجود دارد

محصولات ویژه

هیچ محصول ویژه ای موجود نیست